EDISON

Projekt EDISON 19. - 23.2.2018 - Závěrečná zpráva

V týdnu od 19. 2-23. 2. 2018 nás v rámci programu EDISON navštívilo pět zahraničních studentů celkem ze čtyř států - Indonésie, Tchaj-wanu, Číny a Turecka.

V pondělí proběhlo přivítání zahraničních studentů paní ředitelkou. O prohlídku školy se postarali vybraní žáci z osmých a devátých tříd.

Následně už probíhal program v jednotlivých třídách – jazykových i běžných. Naši zahraniční hosté měli připravené přednášky o jejich zemi. Žáci měli možnost dozvědět se více o jiných zvycích, kultuře a tradicích.  

O odpolední program se postarali dobrovolníci z jednotlivých jazykových tříd. Deváťáci v pondělí provedli naše hosty po Břeclavi. V úterý navštívili za doprovodu sedmáků zámek Lednice. Středa se nesla v duchu vaření, kdy osmáci uvařili české přesňáky a mohli ochutnat také něco z indonéské a tchajwanské kuchyně. Ve čtvrtek si naši hosté otestovali znalosti o České republice, naučili se vrtěnou a několik českých slov a frází.

Jazykové třídy také společně se zahraničními hosty připravily program na závěrečné rozloučení. Žáci 6. B předvedli tradiční turecký tanec, žáci ze 7. B nacvičili tanec za doprovodu populární čínské písně, 8. B ukázala tradiční indonéský tanec. Deváťáci však překvapili nejen žáky, ale i učitele, když pod vedením hosta z Tchaj-wanu zazpívali jednu z tchajwanských populárních písní současné doby v čínštině.

Žáci během tohoto týdne načerpali nové vědomosti a zkušenosti. Některým se podařilo odbourat jazykovou bariéru či ostych. Tento projekt byl obrovským přínosem pro žáky naší školy. 

Závěrem mnohokrát děkujeme rodičům našich žáků, kteří byli ochotni tyto zahraniční studenty ubytovat a celý týden se o ně starat.

Co je projekt EDISON?

Projekt EDISON spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru.

Education. Drive. Internacionality. Students. Opportunity. Network.

Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného.

Projekt Edison je projektem společnosti AIESEC, což je mezinárodní studentská organizace, která zprostředkovává praxi studentům formou zahraniční stáže nebo členstvím v organizaci. Díky tomu napomáhá rozvoji mladých lidí po celém světě.

Projekt EDISON - Slovo ředitelky školy

Vážení rodiče,

naše škola se v letošním školním roce zapojí do projektu EDISON. Termín projektu je stanoven na týden 19.2.– 25.2.2018. Mladí stážisté z cizích zemí budou představovat za pomoci prezentační techniky své země. Stručné informace o každém z nich (včetně odkazu na živé představení na Youtube) najdete na našem webu, jakmile je obdržíme.

Besedy se stážisty plánujeme pro žáky 5. – 9. ročníku a doufáme, že budou interaktivní a spontánní. Veškerá komunikace mezi žáky a stážisty bude samozřejmě probíhat pouze v angličtině (všichni stážisté ovládají jazyk minimálně na úrovni B2), žáci tedy budou mít ideální příležitost využít své znalosti a procvičit si konverzaci.

Pro účast v projektu musí škola splnit několik povinností a finančních závazků. Jednou z povinností je zajistit pro stážisty ubytování. Stážisté preferují ubytování v hostitelských rodinách, protože chtějí co nejvíce poznat naši republiku, kulturu, zvyky atd. Obracíme se proto na Vás s prosbou, zda byste mohli v termínu od 19.2. do 25.2. ubytovat v rodině jednoho stážistu (nebo i více). Zajišťovat pro ubytovaného stravu nebo jakýkoliv program není povinností hostitele. Jsme si vědomi toho, že ubytování bude pro rodinu jistou zátěží, může být ale také příležitostí ke konverzaci v anglickém jazyce a příležitostí dozvědět se veškeré informace o jeho zemi - i takové, které nejsou běžně dostupné.

Pokud by někdo z Vás projevil ochotu ubytovat některého stážistu, prosím, abyste mne co nejdříve kontaktovali mailem nebo telefonicky a já Vám poskytnu veškeré bližší informace.

Jsem přesvědčena, že zapojení do projektu přinese žákům mnoho nových a zajímavých informací a také velkou příležitost aktivně využívat znalosti angličtiny. Pokud přispějete k přípravě na projekt ubytováním stážisty, budeme Vám velice vděčni.

Předem děkuji a jsem s pozdravem

Mgr. Iva Jobánková
ředitelka školy

Profily stážistů

{cwattachments}

Adresa školy

 • Základní škola Břeclav, Slovácká 40, příspěvková organizace
 • Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

 • Mgr. Martin Janošek
 • tel.: +420 519 361 282
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kancelář, spojovatelka

 • Tel: +420 519 370 876
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

 • IČ: 60680709
 • IZO: 102255113
  RED_IZO: 600112276 
 • č.ú.: 86-1846600207/0100