Odborníci – hosté v humanitních předmětech

Možnost zpestřit výuku hostem, který ví spoustu zajímavostí k probíranému tématu, uvítá nejen učitel, ale především žáci. A zvlášť, když to jsou muži, protože v našem feminizovaném školství jde o úkaz docela vzácný…

V humanitních předmětech jsme měli letos hostů několik. Kromě našich bývalých žáků, zatím středoškolských studentů, o kterých se píše v samostatném článku, jsme měli pozváno několik odborníků na slovo vzatých.

Na podzim žákům devátých tříd vyprávěl o legionářích na frontách 1. světové války a jejich zásluze na formování nové republiky Mgr. František Trávníček.

Když jsme se přesunuli v dějinách přes první republiku dál až ke druhé světové válce, pozvali jsme Mgr. Pavla Horáka z nadace ICEJ, který na příbězích židovských rodin a pamětníků, kteří v době války byli ve věku našich žáků, ilustroval hrůzy holocaustu.

V hodinách občanské výchovy jsme si na jaře do několika tříd pozvali Mgr. Pavla Römera, který si s žáky povídal o smyslu a významu křesťanských Velikonoc. Akce se uskutečnila v rámci projektu „Vstupy do škol“.

A v závěru školního roku, při projektovém dni „A to je ta krásná země…“ se do role pedagoga obul archeolog z Městského muzea a galerie v Břeclavi Mgr. Libor Kalčík. Protože v tento den žáci z celého druhého stupně absolvovali projektové vyučování na různých stanovištích, i pan archeolog pro žáky připravil stanoviště s výmluvným názvem „Středověk na Břeclavsku“. Kromě zajímavého povídání přinesl žákům zajímavé historické artefakty, nalezené předměty či jejich kopie. Poznat, cože je to přeslen, k čemu sloužil nebo na jakou část oděvu se připínal zajímavý šperk, nebo že tento těžko identifikovatelný kus železa byl součástí zbraně, bylo součástí soutěže, kterou žáci celý den hráli.

Vážení odborníci, děkujeme Vám za pestré hodiny a těšíme se, že na nás ani další školní rok nezanevřete a opět nás navštívíte.

Adresa školy

Základní škola Břeclav, Slovácká 40
příspěvková organizace
Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

Mgr. Martin Janošek
Telefon: +420 515 518 101
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

IČ: 60680709
IZO: 102255113
ČÚ: 86-1846600207/0100