Císařská Vídeň

V rekordním počtu 73 žáků jsme v pátek 14. 12. 2018 navštívili vídeňský Hofburg, kde jsme si prohlédli během hodiny a půl komnaty Sissi, Alžběty Bavorské, a jejího muže Františka Josefa I., císaře rakouského. Poznali jsme, jak asi vypadal život na císařském dvoře, jak náročné bylo pro svobodomyslnou Sissi zvládat přísný řád a dvorskou etiketu. Zjistili jsme, že se pokrmy připravovaly v několika samostatných kuchyních (zvlášť kuchyně na přípravu masitých pokrmů, zvlášť na studené pokrmy – paštiky, obložené mísy, jinde se činili cukráři a pekaři apod.), šéfkuchař denně předkládal císaři návrh jídelníčku, přičemž večeře se běžně skládala z devíti chodů.
Poté jsme se přes Kohlmarkt, výstavní obchodní třídu, dostali přes ulici Graben až k symbolu rakouské metropole, katedrále sv. Štěpána – Stephansdom. Následoval rozchod, během kterého se žáci pocvičili především v angličtině, když si sami objednávali něco dobrého k obědu.
Od katedrály jsme se volnou procházkou přes nejstarší náměstí ve Vídni – Hoher Markt, dále přes Judenplatz s upomínkou na 65.000 Židů zavražděných během 2. světové války, náměstí Freyung s pozůstatky dlažby z roku 1200 dostali až před radnici na největší rakouský vánoční trh, Christkindlmarkt.
Zde si každý nakoupil a ochutnal, co mu libo. Vítězila čokoládová fontána s čersvým ovocem. Kdo chtěl, mohl ochutnat Maronni - pečené kaštany, nebo obří koblihy - Krapfen, dále mnoho druhů preclíků - Brezel a napít se z typických hrníčků, jejichž vzhled se každý rok obměňuje. Doma je pak milou vzpomínkou na předvánoční výlet do Vídně.
Díky pochmurnému počasí se setmělo poměrně brzy a my jsme si mohli užít tajemnou atmosféru se spoustou světel a kouzelně nasvícenou novogotickou radnicí.

Adresa školy

Základní škola Břeclav, Slovácká 40
příspěvková organizace
Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

Mgr. Martin Janošek
Telefon: +420 515 518 101
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

IČ: 60680709
IZO: 102255113
ČÚ: 86-1846600207/0100