Hranice 7000 bodů, školní rekord ve štafetě a republikový titul pro starší žáky

Ve druhé polovině května proběhla všechna krajská kola Poháru rozhlasu a nejlepších osm družstev v každé ze čtyř kategorií se nominovalo do republikového finále. Z našich družstev se do finálové osmičky probojovali starší žáci (8. a 9. třída).

Republikové finále se konalo ve středu 7. června ve Svitavách. Soutěžilo se tradičně v pěti individuálních disciplínách (bodují dva z max. tří nasazených závodníků) a ve štafetě (boduje jedna z max. dvou nasazených štafet).

Naši závodníci zahájili závod lehce nervózně. Při souběhu prvních dvou disciplín (výška, koule) Vítek Elsner, který kombinoval obě disciplíny, zahájil v kouli dvěma pokusy hluboko pod své možnosti. Nedařilo se příliš ani Matěji Režňákovi. Na hranici osobního maxima se dostal pouze náš třetí koulař David Karlín (11,04 m). Výrazné zlepšení přišlo až při třetích z celkových čtyřech pokusů, kdy Vítek zapsal osobní rekord (OR) 12,33 m podobně jako Matěj s 11,33 m.

Chlapci ještě ani nestihli zahájit svou soutěž ve skoku vysokém a stále probíhal vrh koulí, když se už schylovalo ke startu štafet na 4x 60 m. V této disciplíně na poslední chvíli nahradil v našem „A“ týmu Matěj Režňák nemocného Dominika Meissnera. Štafeta „A“ tedy startovala ve složení Matěj, Lukáš Drobilič, Richard Smolík a Vítek.

Svým výsledným časem 27,81 s nejenže byla nejrychlejší z celého startovního pole, ale překonala také školní rekord o 0,50 s a zároveň ze všech zúčastněných viditelně spadla počáteční nervozita a mohla tak začít cesta ke skvělým výkonům. Štafeta „B“ ve složení David, Patrik Totka, Fabio Jan Tamáš a Adam Volhejn jako záložní tým zaznamenala slušný čas 30,67 s.

Po doběhu štafety dokončili koulaři svou soutěž závěrečnými čtvrtými pokusy, při kterých ještě Matěj dokázal posunout svůj OR na 11,56 m.

Následovala dlouhá soutěž výškařů, kde jsme měli velmi silné zastoupení. Nejdříve bohém a známý vykuk Adam Volhejn zaznamenal solidních 178 cm. Následně oba naši elitní výškaři Vítek s Lukášem překonali skvělých 186 cm. Velmi nadějné, avšak neúspěšné byly i jejich pokusy na 190 cm. Zejména Lukáš měl situaci zkomplikovanou tím, že současně musel zahájit svou soutěž ve skoku dalekém a přebíhat tak mezi oběma sektory.

Mezitím se už rozběhla soutěž sprinterů. Svou skvělou rychlostní formu potvrdil Richard, který v protivětru (w -1,1 m/s) zaběhl 60 m za solidních 7,45 s. Druhým naším bodujícím sprinterem byl trochu nečekaně Fabio, který si výrazně vylepšil OR na 7,77 s. Matěj pak vše jistil časem 8,06 s.

Ve skoku dalekém Richard znovu využil své rychlosti a vyrovnal svůj OR (604 cm). Lukáš s přehledem zvládl složitou situaci a zaznamenal vyrovnanou sérii s výkony těsně pod šestimetrovou hranicí s nejdelším pokusem na 594 cm. Velkým a příjemným překvapením bylo zlepšení OR Fabia, který se každým svým pokusem posouval a skončil až na 588 cm. Kde jsou hranice tohoto talentovaného chlapce?

Soutěž byla celkově před závěrečnou disciplínou pro nás velmi dobře rozjeta. Zbývalo úspěšně dokončit náročný běh na 1500 m. Náš elitní běžec Patrik se v posledních dnech před závodem potýkal s bolestí kolena. Spoléhali jsme na dobrý výkon Michala Šálka, pro kterého to byla jediná disciplína, před kterou celý den povzbuzoval své týmové parťáky. Jako třetí běžec byl nominován Adam. Patrik podal srdnatý a bojovný výkon, když ovládl svůj rozběh ve vynikajícím čase 4:26,66. Michal běžel velmi obětavě a na hranici svých možností za 4:50,67. Ve druhém běhu už tak Adam mohl v poklidu utíkat za současného mávání divákům (5:27,10).

Ze skvělých výkonů všech našich závodníků na hranici i za hranicí osobních maxim vyplynul v celkovém součtu zisk úctyhodných 7243 bodů, což nemohlo znamenat nic jiného než vítězství, a to s významnou převahou (2. místo ZŠ Uherské Hradiště 6878 b., 3. místo ZŠ Neratovice 6793 b.).

Kompletní výsledky závodu si můžete prohlédnout zde:

ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ :: Vysledky (atletika.cz)

Odkaz na článek na webu Českého atletického svazu:

Svitavy hostily finále Poháru rozhlasu - Atletika

Poděkování a gratulace patří všem zúčastněným závodníkům.

Tělocvikáři

Adresa školy

Základní škola Břeclav, Slovácká 40
příspěvková organizace
Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

Mgr. Martin Janošek
Telefon: +420 515 518 101
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

IČ: 60680709
ČÚ: 86-1846600207/0100