Republikové kolo

Starší žáci ZŠ Břeclav Slovácká stříbrní

Na plzeňském atletickém stadionu proběhlo v úterý 11. června 2019 celorepublikové finále jednapadesátého ročníku Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou.
Družstvo starších žáků se jako jediné z naší školy na tento závod nominovalo z druhého místa po krajských kolech podle počtu bodů. Více než polovina účastníků absolvovala v pondělí školní výlet v Praze a také cesta ostatních byla velice dlouhá, protože dálnice D1 byla ochromena tragickou nehodou. Proto jsme se na internátu elektrotechnického učiliště ubytovali až kolem půl desáté večer.
V úterý ráno jsme se přesunuli na stadion a po zahajovacím ceremoniálu začali závodit. Na úvod jsme absolvovali štafetu 4x 60 m. Čas 28,64 a páté místo, ale především ztráta více než 100 bodů na vítězné Opaváky, nebyla podle našich představ. Čtveřice Dan Fabikovič, Petr Prokeš, Víťa Hlavenka a Ríša Struška se nevyvarovala drobných chyb, ale čas byl pouze 3 desetiny za jejich osobákem.
Po štafetě začala dálka a těsně po ní koule. V dálce prvním pokusem Víťa Hlavenka zajistil 593 cm s protivětrem a také Erik Slatinský skočil velmi solidních 534 cm. Poté musel Víťa na 60m, což mu hodně pomohlo v rychlosti rozběhu. Druhý pokus již po šedesátce byl dlouhý 627 cm. Ale nejdelším pokusem byl pokus čtvrtý, který opět v protivětru -1,8 m/s měřil rekordních 640 cm, což znamenalo druhé místo. Erik se přes velmi nadějné pokusy s velkými nedošlapy již nezlepšil a tak jsme na Opaváky opět mírně ztratili (650 a 572 cm).
Běh na 60 m přinesl jedno z našich dvou vítězství v disciplínách. Víťa Hlavenka porazil všechny ostatní sprintery a časem 7,24 byl nejrychlejší. Petr Prokeš ve druhém běhu byl druhý za 7,80. Martin Marták vše jistil osobákem 8,12. Opava Englišova dosáhla časů 7,38 a 7,48 a tak byla opět mírně lepší. Po třech disciplínách jsme se usadili na druhém místě.
Vrh koulí probíhal spolu se skokem dalekým. Naším nejlepším se stal osobákem Ríša Struška na čtvrtém místě za vynikajících 13,79 m. Damiánu Pížovi se nepodařilo zopakovat výkon za 12 metrů, ale 11,65 mu vyneslo osmé místo mezi koulaři v České republice. Opava (16,58 a 11,13).
Poté jsme se přesunuli k výšce a naši nezklamali. Dan Fabikovič se po nevydařené dálce vzepnul ke skvělému třetímu místu a výkonu 176 cm, což je pouze 6 cm za osobákem z Břeclavské laťky. Ríša Struška moc chtěl, což se projevilo na technice a dosáhl na 164 cm a výborné šesté místo. Opaváci (184 a 168). Drželi jsme druhé místo a zbývala pouze vytrvalost na 1500 m.
Běh na 1500 m se běžel v 15.00 za velmi vysoké teploty vzduchu. S velkými ambicemi do závodu vstupoval Lucas Harris. Po pomalejším úvodu se Lucas posunul do čela závodu. Jeho tempo udržel pouze jeden ze soupeřů. Lucas ale 150 m před cílem ještě zrychlil a doběhl si ve skvělém čase 4:32,00 pro naše druhé individuální vítězství. S tratí se, přes dlouhé zranění, popral také Michal Zrůna, který byl naším druhým bodujícím za 5:09,80. V této disciplíně se nám podařilo Opaváky konečně porazit (4:51 a 4:53).
Před šesti léty na stejném stadionu byli naši starší hoši na 3. místě. Letos se díky skvělým výkonům podařilo umístění o jeden stupínek vylepšit a Základní škola Břeclav Slovácká obsadila za vítěznými Opaváky ze školy Englišova druhé místo rekordním počtem bodů 6870. Velký dík patří nejen závodníkům, ale také učitelům, kteří družstvo perfektně připravili. Všem gratulujeme.

 

Slovácká na republikovém finále atletického čtyřboje

Ve středu 10. října 2018 se konalo v Opavě na krásném historickém atletickém stadionu republikové finále nejlepších vícebojařů v kategorii starších žáků. Naše škola se na tuto akci nominovala vítězstvím v krajském kole. Výkony v krajském kole ještě nebyly optimální, a proto kluci využili každou možnost, aby natrénovali disciplíny, kde měli ještě rezervy. Slovácka vyslala na tuto akci to nejlepší, co měla.

V den závodu nás přivítalo velice příjemné počasí, slunečno a bezvětří, ideál. První disciplína se ukázala jako klíčová. V běhu na 60 m odvedli všichni ze Slovácké svůj lepší standart a to bylo dobré znamení. V dalších disciplínách, ve vrzích, se klukům podařilo své výkony buď výrazně zlepšit, nebo ponechat podobnou hodnotu z krajského kola. Po třech disciplínách byli kluci na druhém místě.

Třetí kolo disciplín, skoky, byly klíčové pro rozhodující umístění. Bohužel tady se chlapcům moc nevedlo. Jak ve skoku dalekém, tak i vysokém jsme výrazně zaostali za výkony z krajského kola.

S napětím jsme očekávali pořadí po třech disciplínách. Obrovské překvapení bylo, když Slovácká byla stále na druhém místě. Bohužel poslední disciplína, běh na 1000 m, nepatří k našim nejlepším disciplínám a minimální bodové rozdíly znamenaly, že kluci musí běžet na hranici osobních rekordů.

            Kluci běželi, co jim síly stačily, ale umístění v běhu muselo celkovým pořadím pořádně zamíchat. Při závěrečném vyhlašování všechna družstva se zatajením dechem čekala, jak to vlastně dopadlo.

            Konečné 6. místo je vynikajícím umístěním, přestože toto umístění mohlo být i lepší. Chlapcům patří poděkování, jakým způsobem celou akci zvládli. Školu, obec a jihomoravský kraj na této akci vzorně reprezentovali tito žáci. Richard Struška, Vít Hlavenka, Michal Zrůna, Petr Prokeš a Erik Slatinský.

Adresa školy

 • Základní škola Břeclav, Slovácká 40, příspěvková organizace
 • Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

 • Mgr. Martin Janošek
 • tel.: +420 519 361 282
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kancelář, spojovatelka

 • Tel: +420 519 370 876
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

 • IČ: 60680709
 • IZO: 102255113
  RED_IZO: 600112276 
 • č.ú.: 86-1846600207/0100