• Zpravodaj
 • Školní aktivity / Akce (kompletní přehled)

2. stupeň

Školní kolo zeměpisné olympiády

V prosinci proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. V hojném počtu se zapojili žáci 6. až 9. ročníku. Žáci řešili dva testy – test zeměpisných znalostí a test na práci s atlasem. Výsledky jsou následující:

6. ročník

1. místo: Jana Baránková
2. místo: Marek Holas
3. místo: Kristýna Pražáková

7. ročník

1. místo: Samuel Herauf
2. místo: Daniel Šebek
3. místo: Nela Kumštová a Veronika Vašíčková

8 a 9. ročník

1. místo: Ondřej Kloboučník
2. místo: Jana Vymazalová
3. místo: Ondřej Hlavňovský

Všem žákům a žákyním děkujeme za účast.

Školní kolo olympiády v německém jazyce

Minulý týden proběhlo školní kolo olympiády v německém jazyce. V příjemné atmosféře se utkali ti nejlepší z naší školy. Výsledky jsou následující:

Kategorie IA (7. ročník)

1. místo: Lucie Štefková
2. místo: Veronika Vašíčková
3. místo: Aneta Štollová

Kategorie IIA (8. a 9. ročník)


1. místo: Anna Marie Mrkvicová
2. místo: Jana Vymazalová
3. místo: Pavlína Juřenová

Všem žákům a žákyním děkujeme za účast a velmi příjemné odpoledne.

Císařská Vídeň

V rekordním počtu 73 žáků jsme v pátek 14. 12. 2018 navštívili vídeňský Hofburg, kde jsme si prohlédli během hodiny a půl komnaty Sissi, Alžběty Bavorské, a jejího muže Františka Josefa I., císaře rakouského. Poznali jsme, jak asi vypadal život na císařském dvoře, jak náročné bylo pro svobodomyslnou Sissi zvládat přísný řád a dvorskou etiketu. Zjistili jsme, že se pokrmy připravovaly v několika samostatných kuchyních (zvlášť kuchyně na přípravu masitých pokrmů, zvlášť na studené pokrmy – paštiky, obložené mísy, jinde se činili cukráři a pekaři apod.), šéfkuchař denně předkládal císaři návrh jídelníčku, přičemž večeře se běžně skládala z devíti chodů.
Poté jsme se přes Kohlmarkt, výstavní obchodní třídu, dostali přes ulici Graben až k symbolu rakouské metropole, katedrále sv. Štěpána – Stephansdom. Následoval rozchod, během kterého se žáci pocvičili především v angličtině, když si sami objednávali něco dobrého k obědu.
Od katedrály jsme se volnou procházkou přes nejstarší náměstí ve Vídni – Hoher Markt, dále přes Judenplatz s upomínkou na 65.000 Židů zavražděných během 2. světové války, náměstí Freyung s pozůstatky dlažby z roku 1200 dostali až před radnici na největší rakouský vánoční trh, Christkindlmarkt.
Zde si každý nakoupil a ochutnal, co mu libo. Vítězila čokoládová fontána s čersvým ovocem. Kdo chtěl, mohl ochutnat Maronni - pečené kaštany, nebo obří koblihy - Krapfen, dále mnoho druhů preclíků - Brezel a napít se z typických hrníčků, jejichž vzhled se každý rok obměňuje. Doma je pak milou vzpomínkou na předvánoční výlet do Vídně.
Díky pochmurnému počasí se setmělo poměrně brzy a my jsme si mohli užít tajemnou atmosféru se spoustou světel a kouzelně nasvícenou novogotickou radnicí.

Robotrip 2018

Ve středu 6. prosince se žáci, kteří navštěvují robotický kroužek při ZŠ Slovácká, zúčastnili velké soutěže Robotrip, což je soutěž malých robotů se stavebnicí LEGO MINDSTORMS v kategorii ZŠ a SŠ. Ve velké konkurenci týmu z Moravy a Slezska se tým ze Slovácké pod vedením Vavřince Kumšty dokázal prosadit a dokázal vybojovat v soutěži Sumo 2. místo a v soutěži Stopař nepopulární 4. místo.
Gratulace a poděkování za vzornou reprezentaci školy patří těmto našim žákům: Vavřinec Kumšta, Stanislav Šalda, Adam Zima, Tomáš Hanáček a Jana Baránková.

Charitativní sbírka Koláč pro hospic

Naše základní škola se s pomocí žákovského parlamentu už podruhé zapojila ke Dni paliativní péče, a to charitativním prodejem sladkého pečiva pod názvem „Koláč pro hospic sv. Martina“.

S pomocí žáků i zaměstnanců školy jsme za 2 hodiny prodeje vybrali 2348 Kč.

Výtěžek je určen na činnost právě se rozjíždějícího domácího mobilního hospice při OCHB.

Domácí hospicová služba je zdravotně sociální službou, která umožňuje těžce nemocným strávit poslední dny života doma, v kruhu svých blízkých. Paliativní péče znamená útěšná péče, je to tedy starost o nevyléčitelně nemocné v posledním stádiu choroby a specializovaný lékařsko-ošetřovatelský tým celodenně podporuje rodinu při jejich snaze zachovat lidskou důstojnost umírajícího blízkého člověka.

Děkujeme všem přispívajícím.

Anna Fiľová, psycholožka, koordinátorka žákovského parlamentu.

Sportovní soustředění mladších žáků tříd s rozšířenou výukou Tv

10. – 13. dubna 2018

Ve dnech 10. – 13. 4. proběhlo sportovní soustředění žáků 6. a 7. tříd s rozšířenou výukou Tv. Náplň soustředění byla rozdělena do dvou částí. Dopolední část probíhala v areálu TJ Lokomotiva Břeclav, kde žáci absolvovali  atletickou přípravu. V odpoledním bloku měli všichni možnost vyzkoušet sporty, ke kterým se v běžné hodině Tv nedostanou. Atletickým vrcholem byl předposlední den, kdy žáci poměřili své síly v rámci ODZNAKU VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ. V dívčí kategorii si nejlépe vedly Petra Skalníková (1. místo), Tereza Vrzalová (2. místo) a Klára Bartošová (3. místo). U chlapců bylo pořadí následující: Matyáš Bohatý (1. místo), Filip Jandásek (2. místo) a Dominik Venos (3. místo). Poslední den byl věnován utužování kolektivu v areálu Lanového centra Hájenka. Poděkování patří všem žákům za přístup, TJ Lokomotivě Břeclav, Lanovému centru Hájenka, Indoorgolfu Břeclav, MSK Břeclav – stolní tenis, pánům z Pálavského věšáku a Locos Břeclav za spolupráci.

Lyžák 7.B + 7.C

26.  2. – 2.  3. 2018

V termínu 26. 2. – 2. 3. 2018 se konal lyžařský výcvikový kurz sedmých tříd. Celkem se zúčastnilo 56 žáků, 4 učitelé, 1 instruktor a 1 zdravotnice. Ubytováni jsme byli v Nekoři a každý den jsme dojížděli na svah do Říček.

Podmínky byly opravdu velmi náročné, protože teploty klesaly pod minus 10 °C, a foukal ledový vítr. Museli jsme dělat delší pauzy a zkracovat čas na svahu. Vše jsme si vynahradili ve čtvrtek, kdy bylo „azuro“, bezvětří a přijatelné teploty kolem minus 3 °C. Co se týče kvality sněhu, tak sjezdovky byly po celou dobu v perfektním stavu.

Pobyt na chatě byl bezproblémový. Tamní personál nám výborně vařil, staral se o nás a všichni byli spokojeni. Večer se žáci bavili vlastním programem, kdy v úterý byli organizátory žáci 7. B a ve středu žáci 7. C. Zábava se nám, učitelům, velmi líbila a žáci byli pochváleni.

Kurz hodnotím velmi pozitivně a všechny chválím, protože podmínky byly složité a všichni se s nimi vypořádali na výbornou.

Marek Ošmera, vedoucí kurzu

Recitační soutěž - školní kolo

20. února 2018

III. kategorie

1. Karolína Reháriková, 7.C (Z. Bezděková: Říkali mi Leni)

2. Tereza Šudřichová, 6.D (J. Suchý: Pět strun)

3. Daniel Král, 6.C (J. Seifert: Měsíčná noc)

 

IV. kategorie

1. Marek Štefka, 9.B (K. J. Erben: Dceřina kletba)

2. Soňa Chlubnová, 8.B (J. Seifert: Píseň o Hendele)

3. Barbora Mellová, 9.B (J. Zahradníček: Epitaf)

VIDA! Robotiáda

16. února 2018

Více než 100 tří- až pětičlenných týmů ze základních a středních škol z celé České republiky, ale i Slovenska a Polska se sešlo v pátek 16. února 2018 v brněnském centru VIDA! na finále 5. ročníku Robotiády

Soutěžní tým z naší školy se přihlásil hned do čtyř kategorií: čára, dálkový medvěd, sprint a free style. Pestrá fotogalerie z celého dne k nahlédnutí zde.

Každá kategorie vyžadovala vlastního robota sestaveného z Lega Mindstorms, neboť podle jeho určení se lišila konstrukce i naprogramování.

Největším úspěchem našich žáků bylo 19. místo ve sprintu, ve kterém soutěžili i proti týmům ze středních škol. Ze 79 robotů jich podle pravidel dojelo do cíle pouze 30!  Náš tým se umístil v první čtvrtině díky času 5,43 s a v rámci základních škol získal úžasné 6. místo. 

Velké poděkování patří paní učitelce Gabriele Šubové, která naše žáky doprovázela a během celé soutěže maximálně podporovala.

 

Školní fórum poprvé na Slovácké

Žáci naší školy měli v listopadu příležitost vyjádřit, co se jim na škole a ve městě líbí a co by naopak chtěli změnit nebo vylepšit.

Zdravé město Břeclav tímto zahájilo první ročník školních fór.

Cílem školního fóra je získat pohled mladé generace na současné podmínky a budoucí rozvoj školy, kterou navštěvují. Zároveň je smyslem probouzet u dětí zájem o veřejné dění a ukázat jim, že i ony ho mohou ovlivnit.

A jak využili svůj hlas naši žáci?

Vybraní zástupci tříd na školním fóru zdůraznili 10 oblastí, které by chtěli změnit ve škole a ve městě. Na druhém stupni pak probíhala online anketa, kde měli jejich spolužáci možnost hlasovat a vybrat svoje priority.

Co se týče školních návrhů, žáci jednoznačně hlasovali za

 • přání mít větší skříňky
 • pohodlnější židle
 • dostupnou Wi-Fi v objektu školy

Jak s návrhy žáků naloží vedení školy, a které z nich se rozhodne realizovat, se dozvíme na příštím školním fóru na konci roku 2018.

tabulka.jpg

Videoreportáž z akce můžete vidět na Facebooku Zdravého města Břeclav

https://www.facebook.com/breclav.eu/videos/1925922531006484/

Anna Fiľová

 • 1
 • 2

Adresa školy

 • Základní škola Břeclav, Slovácká 40, příspěvková organizace
 • Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

 • Mgr. Iva Jobánková
 • tel.: +420 519 361 282
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kancelář, spojovatelka

 • Tel: +420 519 370 876
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

 • IČ: 60680709
 • IZO: 102255113
  RED_IZO: 600112276 
 • č.ú.: 86-1846600207/0100