• Zpravodaj
 • Nesportovní akce (kompletní přehled)

2. stupeň

Vítězství v projektu Příběhy našich sousedů!

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky základních škol a víceletých gymnázií. Náš tým ve složení Terezie Smolárová, Lucie Štefková, Veronika Vašíčková, Tobiáš Balga a Ondřej Létal byl jednoznačně nejmladším z celého pole soutěžících, přesto si z finálového večera odnesl příčku nejvyšší.
Pod pedagogickým vedením Mgr. Lucie Bartošové a Mgr. Pavla Kurtina měli žáci za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Tým oslovil paní Annu Čechovou z Tvrdonic, která jako jedenáctiletá zažila osvobozování své vesnice. Z jejího vyprávění vznikl „animovaný“ dokument, který jistě stojí za 5 minut vašeho času.

https://youtu.be/rH37-bYhBFA

A to je ta krásná země…

Poetický název projektového dne pro celý 2. stupeň, který jsme pořádali na konci května, vymyslela jedna paní učitelka českého jazyka a dá se říci, že byl více než výstižný.

Netradiční forma vyučování byla tentokrát zaměřená na znalosti o České republice, její historii, kultuře a tradicích.

Když už jsme u té krásné země, tak to si mohli žáci hned před hlavním vchodem ověřit na školním chodníku, kde křídami vybarvovali poněkud netradičně mapu naší země. Stanoviště mělo příznačný název „Zmalovaná republika.“ Ostatně i další stanoviště byla pestrobarevná – ať už poznáváním naší přírody či středověkých památek.

Jak je čeština krásná si vyzkoušeli žáci na stanovišti, které připravily učitelky českého jazyka, tentokrát ale ve formě soutěže „Riskuj s češtinou.“ Jak se dá čeština komolit při překládání, žáci zkoušeli zase na stanovišti „Nauč se “czenglish“, v tělocvičně sestavovali tváře i výkony našich nejúspěšnějších sportovců.

Sladce jsme se zasnili při teoretickém určování krajových specialit ve školní kuchyňce, přesunuli se do hudebny, kde zavzpomínali na slavné české skladatele. Nejvíc se asi nasmáli v „nahrávacím studiu“, kde zveršovali a nazpívali písně na motivy „Kočka leze dírou“.

Co bylo vyprávění naší zemi bez dějepisných stanovišť? Kromě akčních soutěží na stanovištích dvou dějepisářek velmi oceňujeme i práci žákyň 9. B, které na dvou stanovištích připravily povídání se soutěží „Nejen o Kuffnerech na Břeclavsku“, a také bodovací soutěž ze znalostí českého dějepisu i zeměpisu.

Pod roušku archeologické práce mohli žáci nahlédnout na stanovišti, které pro žáky připravil archeolog z Městského muzea a galerie Mgr. Libor Kalčík. Jsme našemu muzeu vděční za spolupráci nejen při návštěvách místních muzeí, ale i za možnost zpestřit vyučování přímo ve škole.

Podle ohlasu žáků i doprovázejících učitelů se projektový den velmi vydařil, za humanitní předměty děkujeme všem za práci. Pro příští rok předáváme štafetu kolegům z přírodovědné oblasti a těšíme se na další akční výuku.

Odborníci – hosté v humanitních předmětech

Možnost zpestřit výuku hostem, který ví spoustu zajímavostí k probíranému tématu, uvítá nejen učitel, ale především žáci. A zvlášť, když to jsou muži, protože v našem feminizovaném školství jde o úkaz docela vzácný…

V humanitních předmětech jsme měli letos hostů několik. Kromě našich bývalých žáků, zatím středoškolských studentů, o kterých se píše v samostatném článku, jsme měli pozváno několik odborníků na slovo vzatých.

Na podzim žákům devátých tříd vyprávěl o legionářích na frontách 1. světové války a jejich zásluze na formování nové republiky Mgr. František Trávníček.

Když jsme se přesunuli v dějinách přes první republiku dál až ke druhé světové válce, pozvali jsme Mgr. Pavla Horáka z nadace ICEJ, který na příbězích židovských rodin a pamětníků, kteří v době války byli ve věku našich žáků, ilustroval hrůzy holocaustu.

V hodinách občanské výchovy jsme si na jaře do několika tříd pozvali Mgr. Pavla Römera, který si s žáky povídal o smyslu a významu křesťanských Velikonoc. Akce se uskutečnila v rámci projektu „Vstupy do škol“.

A v závěru školního roku, při projektovém dni „A to je ta krásná země…“ se do role pedagoga obul archeolog z Městského muzea a galerie v Břeclavi Mgr. Libor Kalčík. Protože v tento den žáci z celého druhého stupně absolvovali projektové vyučování na různých stanovištích, i pan archeolog pro žáky připravil stanoviště s výmluvným názvem „Středověk na Břeclavsku“. Kromě zajímavého povídání přinesl žákům zajímavé historické artefakty, nalezené předměty či jejich kopie. Poznat, cože je to přeslen, k čemu sloužil nebo na jakou část oděvu se připínal zajímavý šperk, nebo že tento těžko identifikovatelný kus železa byl součástí zbraně, bylo součástí soutěže, kterou žáci celý den hráli.

Vážení odborníci, děkujeme Vám za pestré hodiny a těšíme se, že na nás ani další školní rok nezanevřete a opět nás navštívíte.

Deváťáci, kdy se k nám vrátíte?

Je to zvláštní otázka, když teprve nastane loučení? Učitelky humanitních předmětů by mohly vyprávět, že kromě pěkných návštěv po vyučování, kdy nám přichází vyprávět bývalí žáci o svých úspěších a leckdy i životních zvratech, se naskytne příležitost, kdy můžeme studenty – a zároveň naše bývalé žáky pozvat za učitelskou katedru.

Letos nám hodiny dějepisu v osmých a devátých třídách zpestřili dva studenti.

Loňský absolvent, nyní už student břeclavského gymnázia, Marek Štefka naši školu reprezentoval na několika dějepisných olympiádách. Kdo jiný by žákům v osmých třídách zasvěceně povyprávěl o barokní době a vládě Marie Terezie, když se před dvěma lety tak pečlivě připravoval na krajské soutěžení.

 Další Markovou specialitou je výtvarné umění první republiky. Vyprávěl, a tím vlastně vyučoval deváťáky nejen o svém vzdáleném příbuzném Jožo Úprkovi, ale i o dalších malířích. Žáky hodiny se studentem bavily a zcela jistě i pro něj to bylo zajímavá praxe…

Další náš bývalý žák, nyní student druhého ročníku elektrotechniky na SŠTE v Brně Vojtěch Kylián měl velmi zajímavou příležitost navštívit na jaře s dalšími asi dvaceti studenty z České republiky Štrasburk a zakusit práci evropského, i když tentokrát mládežnického, parlamentu. O svých postřezích z diskuzních skupin studentů ze zemí Evropské unie, debaty s místopředsedou evropského parlamentu, a také o tom, jak si vyzkoušel skutečné parlamentní hlasování, vyprávěl v hodinách občanské výchovy osmých a devátých tříd. Inu, zajímavá inspirace pro budoucí politiky…

Takže, milí deváťáci, těšíme se, s čím nás překvapíte vy, a s nadějí očekáváme budoucí spolupráci!

Školní kolo zeměpisné olympiády

V prosinci proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. V hojném počtu se zapojili žáci 6. až 9. ročníku. Žáci řešili dva testy – test zeměpisných znalostí a test na práci s atlasem. Výsledky jsou následující:

6. ročník

1. místo: Jana Baránková
2. místo: Marek Holas
3. místo: Kristýna Pražáková

7. ročník

1. místo: Samuel Herauf
2. místo: Daniel Šebek
3. místo: Nela Kumštová a Veronika Vašíčková

8 a 9. ročník

1. místo: Ondřej Kloboučník
2. místo: Jana Vymazalová
3. místo: Ondřej Hlavňovský

Všem žákům a žákyním děkujeme za účast.

Školní kolo olympiády v německém jazyce

Minulý týden proběhlo školní kolo olympiády v německém jazyce. V příjemné atmosféře se utkali ti nejlepší z naší školy. Výsledky jsou následující:

Kategorie IA (7. ročník)

1. místo: Lucie Štefková
2. místo: Veronika Vašíčková
3. místo: Aneta Štollová

Kategorie IIA (8. a 9. ročník)


1. místo: Anna Marie Mrkvicová
2. místo: Jana Vymazalová
3. místo: Pavlína Juřenová

Všem žákům a žákyním děkujeme za účast a velmi příjemné odpoledne.

Císařská Vídeň

V rekordním počtu 73 žáků jsme v pátek 14. 12. 2018 navštívili vídeňský Hofburg, kde jsme si prohlédli během hodiny a půl komnaty Sissi, Alžběty Bavorské, a jejího muže Františka Josefa I., císaře rakouského. Poznali jsme, jak asi vypadal život na císařském dvoře, jak náročné bylo pro svobodomyslnou Sissi zvládat přísný řád a dvorskou etiketu. Zjistili jsme, že se pokrmy připravovaly v několika samostatných kuchyních (zvlášť kuchyně na přípravu masitých pokrmů, zvlášť na studené pokrmy – paštiky, obložené mísy, jinde se činili cukráři a pekaři apod.), šéfkuchař denně předkládal císaři návrh jídelníčku, přičemž večeře se běžně skládala z devíti chodů.
Poté jsme se přes Kohlmarkt, výstavní obchodní třídu, dostali přes ulici Graben až k symbolu rakouské metropole, katedrále sv. Štěpána – Stephansdom. Následoval rozchod, během kterého se žáci pocvičili především v angličtině, když si sami objednávali něco dobrého k obědu.
Od katedrály jsme se volnou procházkou přes nejstarší náměstí ve Vídni – Hoher Markt, dále přes Judenplatz s upomínkou na 65.000 Židů zavražděných během 2. světové války, náměstí Freyung s pozůstatky dlažby z roku 1200 dostali až před radnici na největší rakouský vánoční trh, Christkindlmarkt.
Zde si každý nakoupil a ochutnal, co mu libo. Vítězila čokoládová fontána s čersvým ovocem. Kdo chtěl, mohl ochutnat Maronni - pečené kaštany, nebo obří koblihy - Krapfen, dále mnoho druhů preclíků - Brezel a napít se z typických hrníčků, jejichž vzhled se každý rok obměňuje. Doma je pak milou vzpomínkou na předvánoční výlet do Vídně.
Díky pochmurnému počasí se setmělo poměrně brzy a my jsme si mohli užít tajemnou atmosféru se spoustou světel a kouzelně nasvícenou novogotickou radnicí.

Robotrip 2018

Ve středu 6. prosince se žáci, kteří navštěvují robotický kroužek při ZŠ Slovácká, zúčastnili velké soutěže Robotrip, což je soutěž malých robotů se stavebnicí LEGO MINDSTORMS v kategorii ZŠ a SŠ. Ve velké konkurenci týmu z Moravy a Slezska se tým ze Slovácké pod vedením Vavřince Kumšty dokázal prosadit a dokázal vybojovat v soutěži Sumo 2. místo a v soutěži Stopař nepopulární 4. místo.
Gratulace a poděkování za vzornou reprezentaci školy patří těmto našim žákům: Vavřinec Kumšta, Stanislav Šalda, Adam Zima, Tomáš Hanáček a Jana Baránková.

Charitativní sbírka Koláč pro hospic

Naše základní škola se s pomocí žákovského parlamentu už podruhé zapojila ke Dni paliativní péče, a to charitativním prodejem sladkého pečiva pod názvem „Koláč pro hospic sv. Martina“.

S pomocí žáků i zaměstnanců školy jsme za 2 hodiny prodeje vybrali 2348 Kč.

Výtěžek je určen na činnost právě se rozjíždějícího domácího mobilního hospice při OCHB.

Domácí hospicová služba je zdravotně sociální službou, která umožňuje těžce nemocným strávit poslední dny života doma, v kruhu svých blízkých. Paliativní péče znamená útěšná péče, je to tedy starost o nevyléčitelně nemocné v posledním stádiu choroby a specializovaný lékařsko-ošetřovatelský tým celodenně podporuje rodinu při jejich snaze zachovat lidskou důstojnost umírajícího blízkého člověka.

Děkujeme všem přispívajícím.

Anna Fiľová, psycholožka, koordinátorka žákovského parlamentu.

Sportovní soustředění mladších žáků tříd s rozšířenou výukou Tv

10. – 13. dubna 2018

Ve dnech 10. – 13. 4. proběhlo sportovní soustředění žáků 6. a 7. tříd s rozšířenou výukou Tv. Náplň soustředění byla rozdělena do dvou částí. Dopolední část probíhala v areálu TJ Lokomotiva Břeclav, kde žáci absolvovali  atletickou přípravu. V odpoledním bloku měli všichni možnost vyzkoušet sporty, ke kterým se v běžné hodině Tv nedostanou. Atletickým vrcholem byl předposlední den, kdy žáci poměřili své síly v rámci ODZNAKU VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ. V dívčí kategorii si nejlépe vedly Petra Skalníková (1. místo), Tereza Vrzalová (2. místo) a Klára Bartošová (3. místo). U chlapců bylo pořadí následující: Matyáš Bohatý (1. místo), Filip Jandásek (2. místo) a Dominik Venos (3. místo). Poslední den byl věnován utužování kolektivu v areálu Lanového centra Hájenka. Poděkování patří všem žákům za přístup, TJ Lokomotivě Břeclav, Lanovému centru Hájenka, Indoorgolfu Břeclav, MSK Břeclav – stolní tenis, pánům z Pálavského věšáku a Locos Břeclav za spolupráci.

 • 1
 • 2

Adresa školy

 • Základní škola Břeclav, Slovácká 40, příspěvková organizace
 • Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

 • Mgr. Martin Janošek
 • tel.: +420 519 361 282
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kancelář, spojovatelka

 • Tel: +420 519 370 876
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

 • IČ: 60680709
 • IZO: 102255113
  RED_IZO: 600112276 
 • č.ú.: 86-1846600207/0100