Seiferos – ukázky dravců a sov - 10.9. 2021

Čas plyne velmi rychle a žáci naší školy měli po 5 letech opět možnost dozvědět se něco o dravých ptácích od pracovníků organizace Seiferos. Členové organizace nejenže navštěvují školy a šíří informace o významné roli dravců v přírodě při udržování rovnováhy v ekosystémech, ale také své vyprávění doplňují o ukázky živých dravců a sov a předvádějí tyto živočichy v akci, tedy při lovu. Žáci měli také možnost pohladit si výra velkého nebo nechat na ruce přistát některého z dravců. Tato výuka na čerstvém vzduchu byla příjemná i díky krásnému počasí.

Šárka Malinkovičová

Seiferos – dopoledne s dravci očima žáků

(zpracovali žáci a žákyně pod vedením J. Bálkové, B. Kumštové, M. Mikuličové, J. Žižkové)

Sedmáci své zážitky zpracovali formou fiktivního dopisu:

Ahoj babi,

v pátek jsem šla se třídou na přednášku o dravcích společnosti Seiferos. Nejvíce se mi líbili orli. Nejhezčí z nich byla orlice bělohlavá. Ukazovali nám dravce lovící kořist a také přivolání na ruku chovatele. Dozvěděli jsme se, že ptáci nevidí zelený plot. Po skončení přednášky jsme se chtěli s dravci vyfotit. Přinesli nám orla bělohlavého, toho, co se mi líbil.

Zatím ahoj, Lilly

Lilly Kateřina Králová, 7.C

Milá babičko,

když jsme v pátek došli na Pastvisko, posedali jsme si kolem vystavených dravců. Nejdřív jsme poslouchali přednášku. Na druhou část programu jsme se přesunuli kousek vedle, kde nám ukazovali, jak dravci loví umělé myši, zajíce nebo lišku. Na konci nám jeden chovatel dal orla bělohlavého, se kterým jsme si udělali třídní foto.

Měj se, Eda

Eda Hübner, 7.C

Žáci devátého ročníku se poprvé pokusili zpracovat své zážitky formou reportáže:

Přednáška o dravcích od společnosti Seiferos se konala na Pastvisku v Břeclavi a trvala asi hodinu a půl. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí a nových informací, např. co dělat, když najdu ztraceného dravce. Kdyby se něco takového stalo, tak vím, že ho mám dát do krabice třeba od vysavače, zavolat na záchrannou stanici pro dravce a oni mi řeknou, jak dál postupovat. Na přednášce jsem viděla mnoho dravců a sov, kteří seděli na stojanech ve čtyřech řadách. Od největších po nejmenší. Jestřáb létá na krátkou vzdálenost a dokáže ulovit zajíce nebo bažanta. Typickým znakem jsou výrazné žluté oči. Luňák má při letu vykrojený ocásek do „V“. Orli žijí až 100 let. Dokonce jsme si mohli pohladit výra, což je největší sova. Nejvíce se mi líbil ostříž, který je jeden z nejrychlejších dravců, dokáže letět rychlostí až 180 km/h a jako jediný uloví vlaštovku. Nejroztomilejší mi připadal kulíšek nejmenší, který je i podle názvu nejmenší sovou. Jsem ráda, že učení probíhalo mimo školní lavice a mohli jsme získávat informace ne z učebnice, ale přímo od chovatelů a vidět dravce a sovy naživo.

Amálie Nakvasilová, 9.C

Do Břeclavi přijeli chovatelé ptáků společnosti Seiferos. Nachystali si pro nás přednášku o dravcích. Opeřenci byli rozmístěni na Pastvisku ve čtyřech řadách. Jeden ze tří chovatelů nás s nimi seznámil. Byli zde káně lesní, krahujec obecný, kulíšek nejmenší… Sdělil nám i spoustu zajímavých informací. Na příklad orel stepní se dožívá až 100 let nebo sokol stěhovavý zvládne letět až 300 km/h. Druhý chovatel nás nechal pohladit výra velkého. Luňák hnědý nám předvedl, jak chytí maso vyhozené do vzduchu. Raroh velký chytil za letu utíkající atrapu zajíce. Mně se nejvíce líbila poštolka obecná svým vzhledem a kulíšek nejmenší svou velikostí. Na závěr nás chovatelé přezkoušeli. Nejbystřejším žákům přistál dravec na ruce.

Nikol Konšelová, 9.C

Akce Seiferos se konala na fotbalovém hřišti. Všichni si posedali do kolečka kolem dravců, kteří byli přivázáni na stojanech. Vidíme čtyři řady zástupců dravců. Od sokolů přes orly a jestřáby až po sovy. Nejdříve se instruktoři představili a začali povídat o každém dravci, který tam byl. Mezi fakta také vkládali příběhy z minulých akcí nebo života ptáků. Potom začali klást otázky. Za rychlou a správnou odpověď jste mohli získat peříčko dravce nebo kvalitní fotku dravého ptáka. Mohli jste si pohladit naši největší sovu, výra velkého, nebo se na ni jen podívat zblízka. Mohli jste se přesvědčit, jak vypuštěný dravec dokáže rychle vzlétnout a chytnout kořist ve vzduchu či na zemi. Vítězka vědomostní soutěže si zahrála „noru“, kterou sokol či jestřáb proletěl. Jiným výhercům přistál některý z dravců na ruce. Více o dravcích a dalších akcích se můžete dozvědět na stánkách seiferos.cz.

Nikol Javůrková, 9.A

Další hodnocení a vzpomínky volnou formou:

Dne 10. 9. jsme šli se druhým stupněm na Pastvisko na přednášku o dravcích. Velmi mě zaujalo, že ptáci uměli přiletět na povel, dokonce slyšeli i na jméno. Překvapilo mě, že orel bělohlavý dosahuje velikosti popelnice. Zaujal mě také sokol stěhovavý, líbilo se mi, jak rychle dokázal ulovit svou kořist. Byla to moc hezká přednáška, těším se na další.

Veronika Vlašicová, 8.A

Dravce nám na Pastvisku představoval velmi zábavný pán. Bylo vidět, že si to užívá a dává do toho spoustu energie. Mluvil o různých druzích dravců a nakonec nám ukázal, jak tito dravci ve volné přírodě loví. Většinou mě takové akce nebaví, ale tato byla fajn.

Lukáš Ciprys, 9.D

Na ukázce o dravcích jsme se dozvěděli, jak se zachovat, když najdeme dravce ve volné přírodě. Také nám vyprávěli, proč sovy nelétají ve dne nebo proč někteří dravci v noci nespí. Viděli jsme, jak někteří dravci létají, dokonce nám ukázali orla nebo sovu. Za mě to byla dost povedená přednáška.

Tereza Darmovzalová, 9.D

Nebezpečná výprava

Jednoho krásného dne jsme se vydali na nebezpečnou výpravu na Pastvisko. V čele naší výpravy byla naše velitelka, paní učitelka Lucie Čechová. Jakmile jsme se dostavili na místo setkání, čekala už na nás spousta dravců. Viděli jsme velkého orla bělohlavého, který měl hlavu překvapivě bílou, dále malého sýčka, který byl tak malý, že jsme si ho málem nevšimli. Pak tu byl výr velký, který na nás zavrčel, když jsme si na něj chtěli sáhnout. To ale nebylo všechno. Následovala další část, zvolit „dva obědy“. Pochoutky byly zvoleny, a tak jsme je poslali na pospas dravcům. Oběti drželi maso a volali na toto nebezpečné ptactvo. Jak naše výprava skončila? Jednoduše, naše svačinky to přežily a my se vítězně vraceli do své základny.

Amálie Frýdková, 7.B

V pátek 10. 9. jsme šli na ukázku dravců. Skupina, která je představovala, se jmenovala Seiferos. Hlavně zachraňují dravce, ale pomáhají i po telefonu, když někdo cizí najde zraněného dravce. Když jsme přišli na fotbalové hřiště, posadili jsme se do kruhu kolem dravců přivázaných za nohu. Hned jsme se dozvěděli, že je to nebolí, neboť dravci mají silné nohy. Všechny dravce nám představovali jednoho po druhém. Nejrychlejší byl kříženec.

Příští rok si zajedu do Lednice na další ukázku.

Šimon Kubík, 7.B

Adresa školy

Základní škola Břeclav, Slovácká 40
příspěvková organizace
Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

Mgr. Martin Janošek
Telefon: +420 515 518 101
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

IČ: 60680709
ČÚ: 86-1846600207/0100