Soutěžíme on-line

O tvořivém duchu, schopnosti přizpůsobit se novým podmínkám a zachování tradice svědčí 47. ročník Olympiády v českém jazyce.

Letos poprvé museli organizátoři předmětové soutěže zvolit zadávání i řešení úkolů on-line. Zatímco v dřívějších ročnících přicházelo zadání do škol elektronicky a žáci v určený čas zasedali do lavic po jednom a dumali nad obtížnými úlohami a následně rukou psali slohovou práci na zadané téma, letos seděli doma u počítače a své řešení zapsali do formuláře a odeslali on-line.

Nová forma soutěže však naše žáky nijak nezaskočila a do „boje“ se jich přihlásilo jedenáct. Nejlépe si s jazykovými problémy ve školním kole poradily a na pomyslných stupních vítězů stály Veronika Vašíčková z 9. B (37 bodů), Stella Dokulilová z 8. C (32 bodů) a Lucie Štefková z 9. B (30 bodů). Právě dnes probíhá okresní kolo a Veronika se Stellou se pokusí vyřešit zadání co nejlépe (do okresního kola postupují první dva). Přejeme jim dobré nápady a hodně štěstí!

Ukázka zadání úlohy ve školním kole, můžete se pokusit o řešení ?:

2. a) Následující věta je dvojznačná. Zvýrazněné slovní spojení v ní může fungovat jako dva různé větné členy. Napište které (každý větný člen uveďte na samostatný řádek).

V pátek jsem jela se svou kamarádkou "z Hněvkova" do Mačkova domluvit si brigádu na prázdniny.

2. b) Pro každý z případů, který jste uvedli v bodě a), upravte slovosled věty tak, aby určení větného členu „z Hněvkova“, a tudíž i význam věty byly jednoznačné. Každý případ piště na samostatný řádek.

Jitka Bálková

Adresa školy

Základní škola Břeclav, Slovácká 40
příspěvková organizace
Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

Mgr. Martin Janošek
Telefon: +420 515 518 101
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

IČ: 60680709
ČÚ: 86-1846600207/0100