Lucerna v Mahenově divadle

7. ledna 2020

Mahenovo divadlo v Brně uvedlo v prosinci 2019 premiéru divadelní hry Lucerna od Aloise Jiráska v režii Štěpána Pácla. Žáci devátých rodičů tuto nově nazkoušenou inscenaci zhlédli 7. ledna 2020. Kromě náročného příběhu ocenili i překrásné prostředí samotné budovy Mahenova divadla. Zážitek umocnila i skutečnost, že někteří žáci poprvé v životě seděli v divadle v samostatných lóžích. Bohužel děj představení byl pro tak mladé diváky náročný, především kvůli archaickému jazyku a možná i jisté neznalosti některých historických skutečností.

Mgr. Blanka Kumštová

 

Včerejšek byl pro mě výjimečný tím, že jsem byl poprvé v divadle. Moc jsem nerozuměl tomu, proč mlynář tak bránil tu svou lípu a proč ji chtěli vůbec pokácet. Líbil se mi moc vzhled divadla a kulis. Ale nelíbil se mi způsob, jakým hrál mlynář, protože byl až moc vážný.
Edis Sedláček, 9.C

Výjimečné pro mě byly asi nejvíce ty krásné lóže. A nadchlo mě, jak se najednou herci zastavili a jejich dům odjel do zákulisí a pokračovalo se dál na zámku.
Ester Drobiličová, 9.C

Divadlo bylo fakt krásné, řekla bych, že i hezčí než Janáčkovo divadlo. Na začátku jsem absolutně nepochopila myšlenku té hry. Což mě docela mrzelo, ale zase na tom bylo něco kouzelného. Musela jsem o tom neustále přemýšlet a diváky to nutilo pozorně se dívat a poslouchat, jestli se to někdy vysvětlí.
Nela Procházková, 9.C

Divadlo, resp. divadelní hra mě nezaujala. Zavinilo to to, že jsem ztratila hlavní linku už na začátku. Kostýmy herců byly překrásné, i trochu humoru zaznělo. Moc se mi líbila i živá hudba.
Karolína Reháriková, 9.C

Byla jsem ohromena výzdobou divadla, zářící zlatou barvou. Docela jsem se na představení těšila, ale výsledek mě trochu zklamal. Pro mě bylo moc složité. Herci byli výborní, i přestože někdy mluvili potichu nebo moc rychle. Mrzelo mě, že ta napínavá část byla kratší než úvod.
Petra Skalníková, 9.A

Tento den byl pro mne výjimečný, protože jsme jeli poprvé do divadla s celou třídou. Celkově bylo představení moc hezké, ale některé scénky byly až moc dlouhé. Moc se mi nelíbilo, že jsem neviděla z lóže na celé jeviště. Herci uměli představení zpaměti, což na nich obdivuju, protože neměli moc lehká slova. Ale někdy jsem jim nerozuměla, buď to říkali moc potichu, nebo jim nebylo rozumět. Např. jméno Hanička. Jednou jsem jim rozuměla Anička, pak Janička.
Markéta Trechová, 9.A

Samotné divadlo bylo moc pěkné, ale hru, tu jsem moc nepochopil. Nepochopil jsem ten děj. Seděl jsem v lóži ve 2. poschodí a odtamtud nebylo moc vidět a ani jsem moc neslyšel. Herci, i když mluvili nahlas, moc neartikulovali. Chvíli se mluvilo o lucerně, pak o lípě. Jinak hudba, houslisté, ti byli úžasní.
Kryštof Hasík, 9.A

Byl jsem poprvé v takovém divadle. Byl jsem zcela překvapený z toho, jak bylo divadlo velké. Divadelní představení Lucerna bylo celkem hezké, ale ze začátku jsem to úplně nechápal. Hudební doprovod k tomu dobře seděl. Líbilo se mi, jak to bylo všechno namíchané, jak to bylo vtipné a zábavné, ale i vážné.
David Vu, 9.A

Nejvíce se mi líbil herecký výkon kněžny a Haničky. Kostýmy se mi líbily velice. Přišly mi opravdu realistické, stejně jako rekvizity. Ale co se mi líbilo nejvíce? To bylo rozhodně to, když herci zpívali a tančili. Myslím, že zpěvu a tance mohli klidně přidat více. A také houslisté hráli nádherně. Na konci čekal herce veliký potlesk. Představení se mi velice líbilo a jsem velice ráda za tenhle zážitek.
Sára Hytychová, 9.B

Líbily se mi snad všechny výkony herců, ale nejvíc se mi líbila postava Kačky. Myslím si, že herečka, která ji ztvárnila, předvedla výborný a vtipný výkon. Také se mi zde líbila živá hudba a osvětlení. Budova divadla se mi zdála úchvatná a taky jsem si užila to, že jsem poprvé při představení seděla na balkónku. Abych to shrnula, líbila se mi jak budova divadla, tak i samotné představení.
Kristýna Osičková, 9.B

Dne 7. 1. 2020 jsme jeli se třídou do Mahenova divadla v Brně. Divadlo bylo velice krásné. Seděli jsme v lóžích, ve kterých jsme měli moc pěkný výhled na jeviště. Představení se jmenovalo Lucerna. Kostýmy se mi líbily. Byly dobře promyšlené a hezky doprovázely děj. Nejhezčí část byly vícehlasé zpěvy, které doprovázeli mladí houslisté. Hráli opravdu hezky a hodně mě překvapilo, jak byli mladí.
Klára Bartošová, 9.B

Můj dojem z celé akce je hlavně vděk vůči všem učitelkám, které akci zorganizovaly a dělaly nám doprovod. Celé vystoupení se mi ve finále líbilo a jela jsem domů plná dojmů a s novým zážitkem.
Anna-Marie Mrkvicová, 9.B

Adresa školy

Základní škola Břeclav, Slovácká 40
příspěvková organizace
Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

Mgr. Martin Janošek
Telefon: +420 515 518 101
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

IČ: 60680709
ČÚ: 86-1846600207/0100