To byla sametová…

11. - 15. listopadu 2019

„Vzpomínáš, jak jsi se měla, když jsi nic nevěděla,
byla to taková krásná cela a byla celá Sametová…“

Text písničky od Žlutého psa a spolu s ním řada dalších textových písní v originálním přepise našich žáků visí od minulého týdne na naší hlavní chodbě příznačně nad vzpomínkami na zlomové události listopadu roku 1989. Jejich autory jsou žáci společně s rodiči.

Vystavené projekty rodinných vzpomínek doplňují příběhy známých aktérů sametové revoluce, obestavěné improvizovanou zdí s plakáty plnými výkřiků „Konec vlády jedné strany“, „Svobodné volby“, či „Havel na Hrad“.

Některé z rodinných příběhů budeme prezentovat v celostátním projektu „Naše revoluce.“

Pestrobarevné práce jsou výstupy projektové výuky z mnoha předmětů, v nichž jsme si v týdnu od 11. do 15. listopadu 2019 připomínali výročí sametové revoluce. V hodinách občanské výchovy mohli žáci zalistovat starými novinami, zapůjčenými z muzea, díky písničkám z demonstrací jsme se ponořili do atmosféry pohnutých dní, spočítali, jak dlouho musel člověk vydělávat na rohlíky nebo na rifle. V dějepise si žáci dali dohromady fakta, cože se to v naší zemi od roku 1948 dělo, v občanské výchově byl prostor pro vysvětlování.

Žáci 8. a 9. tříd postupně zavítali do muzea, kde pro ně připravili skvělé povídání s aktivitami na výstavě fotografií Břeclav ´89.

Netradiční zakončení projektového týdne bylo v pátek v kině Koruna, kde se pro nejstarší ročníky promítal díky iniciativě Jeden svět na školách zajímavý dokument „Z deníku Ivany A.“, a po nich následovalo vyprávění čtyř pozvaných hostů z našeho města - přímých účastníků sametové revoluce. Děkujeme jim za odvahu se s žáky o kousek svých vzpomínek rozdělit.

Irena Kyliánová

Adresa školy

Základní škola Břeclav, Slovácká 40
příspěvková organizace
Slovácká 2853/40, 690 02 Břeclav 

Ředitel školy

Mgr. Martin Janošek
Telefon: +420 515 518 101
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fakturační údaje

IČ: 60680709
ČÚ: 86-1846600207/0100